Asus Apple’ı Nasıl Geçti?

asus-applei-nasıl-geçti

(Umarım bunları yazdığım için kimse bana kırılmaz. )

Ne üretse alınacak kadar değer gören bir marka ile her alanda yarışmak isteyecek rakipler elbette her zaman vardır. Daha önceleri Samsung’un adını Apple ile daha çok duysak da Asus da kovalamacada yerini almış gibi duruyor. Bazıları tarafından rakip bile görülmese de, sadece Apple’ın karşısında durmakla itibar kazanıyor gibi görünseler de bazıları tarafından gerçekten bu kıyaslamada desteklenmektedirler.

Samsung’un adı cep telefonlarıyla eskiden beri kulağımıza aşinaydı. Peki ya Asus’u bu yeni girdiği segmentte başarılı kılan, bu kadar gün yüzünde tutan ve yok sattıran (gerçekten) pazarlama hikayesi neydi? Olayı başrolünen, yani o sıralar Asus’un pazarlama müdürü Ilgaz Güler Beyden aktaralım

Asus Zenfone yurtdışı lansman ve satışlarından sonra Türkiye’den de büyük satış rakamları beklenmektedir. Fakat Türkiye’nin pazar hacmi buna pek müsait değildir. Ne yapıp edip bu beklentiyi karşılamak isteyen pazarlama ekibi oturup plan yapmaya başlar. Öncelikle büyük bi lansman yapılır ve otobüsler ürün reklamlarıyla kaplanır. Moda ve erkek dergilerine ve bazı dergilere reklamlar verilir. Espirili içerikler, görseller oluşturulur (bir elma alacağına 3 tane Zenfone al gibi). Instagram hesabı oluşturulup Zenfone ile fotoğraflar yine ekip tarafından çekilip paylaşılır. Ve internette birçok içeriği kendileri oluşturular. İlgiyi üzerlerine çekmeyi başarırlar aramalar artmıştır ama hala satışlarda bariz değişiklik olmamaktadır. Çünkü kullanıcalar ürünü satın alan birilerini ve dolayısıyla onların yorumlarını beklemektedirler. Kullanıcı yorumlarının satışa etkisini önceki yazımda bahsetmiştim. O yazıyı bu linkten daha sonra da okuyabilirsiniz.

Kısacası insanlar sahneye ürünü kullanan birilerini beklemektedirler. Bunu kendilerini sağlamayı düşünür, buna da Sihirbaz Numarası denir. Nedir diyecek olursanız; sihirbazların gösterisi herkesi büyüler ama insanlar gerçekten yapıp yapamadığını bilmek isterler. Sihirbazlar da seyircilerin arasından birini seçer ( ki bu da kendi adamı olur genellikle) ve ortada bir hile olmadığını ve her şeyin gerçek olduğunu kanıtlamış sayılır. Hem seyircilerden birini seçme hem de kendisi tarafından görevlendirilmiş olması pazarlama açısından birebir benzemektedir bu.

Akla ilk başta (her markanın ilk olarak başvurduğu gibi) vlogger’lar veya sosyal medya fenomenleri gelse de bu yöntem çok basit kaçmaktadır ve ayrıca paylaştıkları içerikleri de bir ay kadar sonra silmektedirler(başka firmalarla da çalışabilmek için). Her kesime seslenebilecek, kalıcı ve kesin bir çözüm gerekmektedir. Akıllarına gelen çözüm de kendi “savaşçılarını” oluşturmaktır. Kod adı “ninja”

Bunlar:

 • Markaya bağlı
 • Savaşçı ruhlu
 • Gizli kalabilen, kendini açıklamayan
 • Gününün büyük bir kısmı online olabilmeli
 • Ve sosyal olmalı

Daha sonra;

 1. Bu “ninja” ekibinin başına bi operasyon uzmanı verdik.
 2. Onlarla temas halinde olması ve onları devamlı motive etti.
 3. Birkaç yerde “kısa süreli” duyuru yaptık Asus’a test takımı oluşturuyoruz diye.
 4. Toplantı yaptık ve farklı farklı şehirlerden kişiler seçtik
 5. Onlara projeyi açıkladık
 6. Ürün eğitimleri verdik
 7. Facebook’ta kapalı grup oluşturup kendileriyle devamlı iletişim halinde olduk, yeri geldi günaydın dedik, kısacası değer verdik.
 8. Son çıkan pahalı ürünlerimizden verdik
 9. Her lokasyon için farklı özel içerikler ürettirdik ve hedef koyduk herkese.

Sonuç:

 • Normal bir reklam ajansı ile ayda 100- 150 içerik oluşturulabiliyorken o 15 kişi ile ayda 450 içerik oluşturuldu.
 • Öncesinde günde 1500 satılan ürün 5000 adet satılmaya başlandı.
 • Ve Google’da Türkiye’den yapılan aramalarda Apple’dan fazla aratıldık.

 

Ben de bu başarısından dolayı Ilgaz beyi kutluyorum Spectrum Brands’deki yeni görevinde başarılar diliyorum.

Konuyla ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim. Siz de kullandığınız pazarlama yöntemlerini yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.  

mustafa candan

Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği, VR First BAU, Crytek, Virtual Reality Turkey,

Asus Apple’ı Nasıl Geçti?” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir