Bilgisayarınızı Gerçekten Siz Mi Kullanıyorsunuz?

Bilgisayarınız uzun süredir ağır mı çalışıyor? Aldığınız performans çok mu düşük? Aşağıda anlatacağım şey belki de tam bilgisayarınızın ihtiyacı olan şeydir.
Pek etik bir makale olmayacak olsa da, başlıktan da anlaşılabileceği gibi, bahsedeceğim şey bilgisayarlarımızı kullanan korsan yazılımlar, hatta işletim sisteminin kendisi! Etik olmayan kısmı ise bizim bu işletim sistemini nasıl orijinal kullanabileceğimiz, yani Windows’u kendi yasal kaynaklarından nasıl indirebileceğimizi anlatacak olmam, tabiki ücret ödemeden. Dreamspark’tan yararlanabilen öğrenciler için çok da önem ifade etmeyecek aslında bu makale.

Bilgisayarı ilk aldığımızda içinde orijinal windows yüklüdür ve biz herhangi bir torrent kaynağından, ya da siteden, Windows kurulum dosyası indirip yeniden kurana kadar gayet performanslı çalışır. (Dışarıdan aldığınız cdlerin de torrentlerden farkı yoktur.) Bilgisayarınızın zamanla yavaşlaması çok fazla hissedilebilecek bir şey değildir ve buna sebep olan büyük ihtimalle Windows’u korsan yüklemeniz ile birlikte içinde gelen “virüs”tür. Orijinal haricindeki Windows kurulum cdsinde yada imaj dosyasında korsan yazılım olması mümkün müdür? Tabiki de!

Örnek olarak, en son internetten indirip kurduğum Windows’un SVCHOST dosyası 670 MB Ram kullanıyordu. Şuanki orijinal sürümünde bu dosyanın RAMde kullandığı boyut ~16 MB. Aradaki fark ise korsan yazılımı size babalarının hayrına vermeyecek kişilerin bilgisayarınıza yaptırdığı işlemler.

SVCHOST RAM USAGE
svchost olayını gayet iyi açıklayan nette örnek için bulduğum görsel.

Bu kadar geyikten sonra işlemlere geçelim;

Yararlanacağımız şey Microsoft’un Windows 10’a ücretsiz yükseltme sağlıyor olması olacak.

  1. Öncelikle dosyalarınızı manuel olarak yedekleyin. Yükseltme işleminde dosya saklama seçeneği olsa da biz kullanmayacağız.
  2. Sonrasında bilgisayarımıza herhangi bi yerden Windows 8.1 Pro yüklüyoruz. Nereden olduğu önemli değil çünkü yükseltme sonrası geride dosya kalmayacak. Not: Her Windows sürümü yükseltme desteklemez. 8.1 Pro olmasına dikkat edin.
  3. Daha sonra Microsoft Toolkit ile aktivasyon işlemi gerçekleşleştiriyoruz. Burada da crack uygulamasının güvenilirliği değil çalışabilirliği önemli. Not: Aktivasyon yapmazsak yükseltme sonrası Windows 10 lisans anahtarı isteyecektir.
  4.  https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-10-upgrade linkinden yükseltme işlemine başlayın.
  5. Saklamak istediklerinizi seçiniz” ekranında “Hiçbir şey” i işaretleyin. (Önemli)
  6. Ve yüklemeyi tamamlayın.
    Bu kadar!

Artık daha sonraki atacağımız formatları torrent dosyalarıyla değil “kurtarma seçeneleri(recovery)’nden “sıfırla(reset this pc)” diyerek temiz bir şekilde yapabiliriz.

 

Bloguma girmenize gerek kalmadan yazıları size göndermemi istiyorsanız sağdaki panelden mail adresinizi yazıp “Takip Et”e tıklayıın.

mustafa candan

Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği, VR First BAU, Crytek, Virtual Reality Turkey,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir